Scarab
29-86-57.11
From: Egypt | Dra Abu El-Naga
Curatorial Section: Egyptian
| Object Number | 29-86-57.11 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Egypt | Dra Abu El-Naga |
| Section | Egyptian |
| Materials | Ceramic |
| Description | Fragment of a fired mud scarab. Single line decoration for the elytron and pronotum. No notches. Flat base with no inscription. Six holes around the perimeter of the piece. |
| Height | 1.2 cm |
| Length | 4.6 cm |
| Width | 3 cm |
| Credit Line | The Eckley B. Coxe Jr. Expedition to Drah abu el Naga (Thebes), Egypt; Clarence Stanley Fisher, 1921-1923 |
| Other Number | 730 - Field No SF |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.