Inlay (uncertain)
29-86-58.1
From: Egypt | Dra Abu El-Naga
Curatorial Section: Egyptian
| Object Number | 29-86-58.1 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Egypt | Dra Abu El-Naga |
| Locus | T158 |
| Section | Egyptian |
| Materials | Beryl | Faience |
| Description | Fragment of a faience object, possibly an inlay, with a partial impressed cartouche of Merenptah. |
| Height | 0.6 cm |
| Length | 2.3 cm |
| Width | 1.8 cm |
| Credit Line | The Eckley B. Coxe Jr. Expedition to Drah abu el Naga (Thebes), Egypt; Clarence Stanley Fisher, 1921-1923 |
| Other Number | 759 - Field No SF |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.