Amulet
29-81-927A
From: Egypt | Mit-Rahineh
Curatorial Section: Egyptian
| Object Number | 29-81-927A |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Egypt | Mit-Rahineh |
| Locus | RM200.1 |
| Section | Egyptian |
| Materials | Faience |
| Iconography | Taweret |
| Description | Light green faience amulet of Taweret. Stringing loop on top of the head. |
| Height | 1.3 cm |
| Length | 3.1 cm |
| Width | 0.9 cm |
| Credit Line | The Eckley B. Coxe Jr. Expedition to Mit-Rahineh (Memphis), Egypt, 1915-1918 |
| Other Number | M4596 - Field No SF |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.