Amulet Fragment
32-42-1237.2
From: Egypt | Meydum
Curatorial Section: Egyptian
| Object Number | 32-42-1237.2 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Egypt | Meydum |
| Section | Egyptian |
| Materials | Faience |
| Iconography | Sekhmet |
| Description | Fragment of a faience amulet, depicting the plumed headdress of Bes. |
| Height | 0.7 cm |
| Length | 1.8 cm |
| Width | 1.1 cm |
| Credit Line | The Eckley B. Coxe Jr. Expedition to Meydum; Alan Rowe, 1932 |
| Other Number | 31-3-94 - Field No SF |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.