Amulet
29-81-627.2
From: Egypt | Mit-Rahineh
Curatorial Section: Egyptian
| Object Number | 29-81-627.2 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Egypt | Mit-Rahineh |
| Locus | RM100 |
| Section | Egyptian |
| Materials | Faience |
| Iconography | Taweret |
| Description | Light blue, faded. Taweret standing. Lower legs and feet missing. |
| Height | 1.5 m |
| Length | 3.6 m |
| Width | 1.2 m |
| Credit Line | The Eckley B. Coxe Jr. Expedition to Mit-Rahineh (Memphis), Egypt, 1915-1918 |
| Other Number | M2557 - Field No SF |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.