Amulet
29-82-13B
From: Egypt | Mit-Rahineh
Curatorial Section: Egyptian
| Object Number | 29-82-13B |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Egypt | Mit-Rahineh |
| Locus | 200.12 debris lowest meter west of 7 |
| Section | Egyptian |
| Materials | Faience |
| Iconography | Shu |
| Description | Faience. Shu. |
| Height | 0.7 cm |
| Length | 1.7 cm |
| Width | 1 cm |
| Credit Line | The Eckley B. Coxe Jr. Expedition to Mit-Rahineh (Memphis), Egypt, 1917-1919 |
| Other Number | M5736 - Field No SF |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.