Amulet
E16167
From: Egypt
Curatorial Section: Egyptian
| Object Number | E16167 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Egypt |
| Section | Egyptian |
| Materials | Glass |
| Iconography | Uraeus |
| Description | Multicolor glass uraeus. Sun disk, face and upper body are red, white and black, swirled together. Lower body and suspension loop are light blue glass. |
| Height | 0.5 cm |
| Length | 1.3 cm |
| Width | 0.5 cm |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.