Scarab Wing
29-86-54.5
From: Egypt | Dra Abu El-Naga
Curatorial Section: Egyptian
| Object Number | 29-86-54.5 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Egypt | Dra Abu El-Naga |
| Section | Egyptian |
| Materials | Faience |
| Description | Faience left wing from a scarab. Light turquoise faience, with dark glaze decoration. Two rows of feathers. No decoration on the back. Three holes. See 29-86-53A. |
| Height | 0.4 cm |
| Length | 5 cm |
| Width | 2.9 cm |
| Credit Line | The Eckley B. Coxe Jr. Expedition to Drah abu el Naga (Thebes), Egypt; Clarence Stanley Fisher, 1921-1923 |
| Other Number | 1613 - Field No SF |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.