Lamp
MS330
From: Italy | Campania | Pompeii
Curatorial Section: Mediterranean
| Object Number | MS330 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Italy | Campania | Pompeii |
| Section | Mediterranean |
| Materials | Ceramic |
| Description | Pottery, brown. Lizard in relief. |
| Height | 4 cm |
| Length | 10.2 cm |
| Width | 8.4 cm |
| Credit Line | Gift of Mrs. Edward W. Lehman, 1891 |
| Other Number | 8042 - Old Museum Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




