Scarab
E12655A
From: Egypt
Curatorial Section: Egyptian
| Object Number | E12655A |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Egypt |
| Section | Egyptian |
| Materials | Faience |
| Iconography | Winged Scarab |
| Description | Faience heart scarab. Elytron decorated with five parallel lines. Pronotum circumscribed with a double line, no notches. Head has a "Y" shaped line in the center, and clypeus is undecorated. Two holes on either side meant of attaching wings. Back is uninscribed. Scarab is currently restrung onto a short necklace, consisting of faience barrel beads. |
| Height | 1 cm |
| Length | 6.1 cm |
| Width | 3.9 cm |
| Credit Line | Gift of Mrs. Dillwyn Parrish, 1914 |
| Other Number | 134 - Collector Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.