Seal (Object)
E16169
From: Egypt
Curatorial Section: Egyptian
| Object Number | E16169 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Egypt |
| Section | Egyptian |
| Materials | Carnelian |
| Description | Engraved oval carnelian seal or ring bezel, depicting a standing human figure, with arms behind body, possibly sitting upon a throne. |
| Height | 0.2 cm |
| Length | 1.2 cm |
| Width | 0.9 cm |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.