| Object Number | 2016-21-2.1 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Egypt | Sudan |
| Culture Area | North Africa |
| Section | African |
| Description | Small basket with a flat bottom woven together with reeds. Purple reeds are used to decorate the rim and sides. Fits with 2016-21-2.2 |
| Height | 4.9 cm |
| Outside Diameter | 8.2 cm |
| Credit Line | Transferred from the Museum Education Department, 2016 |
| Other Number | ED529A - Museum Education Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




