| Object Number | E3296A |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Egypt | Rifeh |
| Period | Twelfth Dynasty |
| Section | Egyptian |
| Materials | Terracotta |
| Description | Red Ware. Court yard missing. |
| Height | 15.5 cm |
| Length | 32 cm |
| Width | 16 cm |
| Credit Line | Distribution from the British School of Archaeology; Sir William Matthew Flinders Petrie, 1907 |
| Other Number | ES2942 - Other Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.



