Scarab
E2483B
From: Egypt | Deir El-Bahari
Curatorial Section: Egyptian
| Object Number | E2483B |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Egypt | Deir El-Bahari |
| Section | Egyptian |
| Materials | Faience |
| Description | Faience, blue. Uninscribed. Schematic rendering of the head. No notches, or wing distinction. |
| Height | 0.4 cm |
| Length | 1.1 cm |
| Width | 0.7 cm |
| Credit Line | Distribution from the Egypt Exploration Fund; E. Naville, 1898 |
| Other Number | ES 2483 - Original Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.