| Object Number | E848H |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Egypt | El-Amarna |
| Period | Eighteenth Dynasty | New Kingdom |
| Date Made | 1539-1292 BCE |
| Section | Egyptian |
| Materials | Ceramic |
| Description | Jar base with two areas of blue glaze on the outside. Jars were inverted to support pans of glass in furnace. |
| Height | 5 cm |
| Length | 12 cm |
| Width | 9 cm |
| Credit Line | Purchased from William Flinders Petrie, 1893 |
| Other Number | ES848 - Original Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.

