Fragment
E12118B
From: Egypt | Sinai
Curatorial Section: Egyptian
| Object Number | E12118B |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Egypt | Sinai |
| Section | Egyptian |
| Materials | Faience |
| Inscription Language | Hieroglyphic |
| Description | Green faience object. Inscribed in black with name of Ramses III. Cf. Petrie, Researches in Sinai, p. 141 ff. |
| Height | 1.1 cm |
| Length | 7.1 cm |
| Width | 3.3 cm |
| Credit Line | Distribution from the Egypt Exploration Fund, William Flinders Petrie, 1905 |
| Other Number | AES3881 - Other Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.