Point
53-54-306
From: United States of America | Alaska | Knight Island | Yakutat Bay | Old Town
Curatorial Section: American
| Object Number | 53-54-306 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | United States of America | Alaska | Knight Island | Yakutat Bay | Old Town |
| Culture Area | Northwest Coast Culture Area |
| Locus | Mound B, Lower Level, depth 23", sandy midden |
| Period | Old Town II |
| Section | American |
| Materials | Bird Bone |
| Description | Bird bone splinter. Fragmentary. Pointed. Tapers toward point. Fragment of bird bone point (?) |
| Height | 0.2 cm |
| Length | 4 cm |
| Width | 0.7 cm |
| Credit Line | University Museum / Bryn Mawr College Expedition to Alaska; Frederica de Laguna, 1953 |
| Other Number | 237 - Field No SF |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.