Ball
E3889A.10
From: Egypt | Dendereh
Curatorial Section: Egyptian
| Object Number | E3889A.10 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Egypt | Dendereh |
| Period | Eighteenth Dynasty | New Kingdom |
| Date Made | 1539-1292 BCE |
| Section | Egyptian |
| Materials | Faience |
| Description | Fragment of a faience ball. No decoration. |
| Length | 4.8 cm |
| Width | 1.9 cm |
| Thickness | 0.7 cm |
| Credit Line | Distribution from the Egypt Exploration Fund, William Flinders Petrie, 1898 |
| Other Number | AES665 - Other Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.