Necklace Fragment
E3896.3
From: Egypt | Dendereh
Curatorial Section: Egyptian
| Object Number | E3896.3 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Egypt | Dendereh |
| Section | Egyptian |
| Materials | Faience |
| Description | Fragment of a faience pectoral. At the top is a lotus flower, pointing downward. Below is a border, broken at the left. Single stringing hole at the top, and two holes on the bottom edge. Impressed decoration. |
| Height | 0.5 cm |
| Length | 3 cm |
| Width | 2.5 cm |
| Credit Line | Distribution from the Egypt Exploration Fund, William Flinders Petrie, 1898 |
| Other Number | AES674 - Other Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.