Object
E3896.1
From: Egypt | Dendereh
Curatorial Section: Egyptian
| Object Number | E3896.1 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Egypt | Dendereh |
| Section | Egyptian |
| Materials | Faience |
| Description | Faience object with two lobes. Broken at one end. |
| Height | 0.8 cm |
| Length | 2.6 cm |
| Width | 1.3 cm |
| Credit Line | Distribution from the Egypt Exploration Fund, William Flinders Petrie, 1898 |
| Other Number | AES674 - Other Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.