Menat
Fragment
E2475.5
From: Egypt | Deir El-Bahari
Curatorial Section: Egyptian
| Object Number | E2475.5 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Egypt | Deir El-Bahari |
| Section | Egyptian |
| Materials | Faience |
| Inscription Language | Hieroglyphic |
| Description | Fragment of a decorated faience menat, representing the rounded bottom. Florette decoration. |
| Height | 1.5 cm |
| Length | 4.2 cm |
| Width | 2.3 cm |
| Credit Line | Distribution from the Egypt Exploration Fund; E. Naville, 1898 |
| Other Number | E 2475 - Original Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.