Menat
Fragment
E2475.3
From: Egypt | Deir El-Bahari
Curatorial Section: Egyptian
| Object Number | E2475.3 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Egypt | Deir El-Bahari |
| Section | Egyptian |
| Materials | Faience |
| Inscription Language | Hieroglyphic |
| Description | Fragment of an inscribed faience menat. Partial inscription reads "mr.j" "beloved." |
| Height | 2 cm |
| Length | 4 cm |
| Width | 4.1 cm |
| Credit Line | Distribution from the Egypt Exploration Fund; E. Naville, 1898 |
| Other Number | E 2475 - Original Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.