Menat
Fragment
E2475.2
From: Egypt | Deir El-Bahari
Curatorial Section: Egyptian
| Object Number | E2475.2 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Egypt | Deir El-Bahari |
| Section | Egyptian |
| Materials | Faience |
| Inscription Language | Hieroglyphic |
| Description | Fragment of an inscribed faience menat. Partial cartouche on both sides, which seems to read "Ahmose Nefertari." |
| Height | 1.6 cm |
| Length | 5.6 cm |
| Width | 3.9 cm |
| Credit Line | Distribution from the Egypt Exploration Fund; E. Naville, 1898 |
| Other Number | E 2475 - Original Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.



