Tile Fragment
E862.5
From: Egypt | El-Amarna
Curatorial Section: Egyptian
| Object Number | E862.5 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Egypt | El-Amarna |
| Section | Egyptian |
| Materials | Faience |
| Description | Fragment of a faience tile or inlay. Upper surface is molded and glazed yellow, probably depicting papyrus leaves. Sides and back of the tile are rough. |
| Length | 9.5 cm |
| Width | 7 cm |
| Depth | 2.5 cm |
| Credit Line | Purchased from William Flinders Petrie, 1893 |
| Other Number | ES 659A - Original Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.