Vessel Fragment
E12501C
From: Egypt | Memphis (Egypt)
Curatorial Section: Egyptian
| Object Number | E12501C |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Roman |
| Provenience | Egypt | Memphis (Egypt) |
| Period | Roman Period |
| Section | Egyptian |
| Materials | Faience |
| Description | Mass of blue faience vessels which fused together during firing. |
| Height | 11.5 cm |
| Length | 23 cm |
| Width | 13.5 cm |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




