Vessel Fragment
29-87-680.17
From: Egypt | Dra Abu El-Naga
Curatorial Section: Egyptian
| Object Number | 29-87-680.17 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Egypt | Dra Abu El-Naga |
| Section | Egyptian |
| Materials | Faience |
| Description | Rim sherd of a faience vessel. No decoration. |
| Height | 0.9 cm |
| Length | 4.9 cm |
| Width | 4 cm |
| Credit Line | The Eckley B. Coxe Jr. Expedition to Drah abu el Naga (Thebes), Egypt; Clarence Stanley Fisher, 1921-1923 |
| Other Number | 05 - Field No SF |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.