Vessel Fragment
29-87-680.1
From: Egypt | Dra Abu El-Naga
Curatorial Section: Egyptian
| Object Number | 29-87-680.1 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Egypt | Dra Abu El-Naga |
| Section | Egyptian |
| Materials | Faience |
| Description | Fragment of a faience straight-sided vessel, with a slightly rounded base, and an everted straight rim. No decoration. |
| Height | 1.7 cm |
| Length | 10.6 cm |
| Width | 11 cm |
| Credit Line | The Eckley B. Coxe Jr. Expedition to Drah abu el Naga (Thebes), Egypt; Clarence Stanley Fisher, 1921-1923 |
| Other Number | 015 - Field No SF |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.