Vessel Fragment
29-87-681.10
From: Egypt | Dra Abu El-Naga
Curatorial Section: Egyptian
| Object Number | 29-87-681.10 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Egypt | Dra Abu El-Naga |
| Section | Egyptian |
| Materials | Faience |
| Description | Profile sherd of a blue faience bowl. Straight sides, with three bands. Hatched decoration on the top of the lip. Wedge and dot decoration in the top band. Paralllel lines in the lower band. No decoration inside. |
| Height | 1.4 cm |
| Length | 5.7 cm |
| Width | 4.8 cm |
| Credit Line | The Eckley B. Coxe Jr. Expedition to Drah abu el Naga (Thebes), Egypt; Clarence Stanley Fisher, 1921-1923 |
| Other Number | 03 - Field No SF |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.