Vessel Fragment
29-87-681.4
From: Egypt | Dra Abu El-Naga
Curatorial Section: Egyptian
| Object Number | 29-87-681.4 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Egypt | Dra Abu El-Naga |
| Section | Egyptian |
| Materials | Faience |
| Description | Fragment of a blue faience vessel. No decoration inside. The exterior is decorated with a double line at the top, below which is a lotus-petal design. |
| Height | 0.9 cm |
| Length | 8 cm |
| Width | 6.2 cm |
| Credit Line | The Eckley B. Coxe Jr. Expedition to Drah abu el Naga (Thebes), Egypt; Clarence Stanley Fisher, 1921-1923 |
| Other Number | 052 (3) - Field No SF |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.