Cup Fragment
29-86-205.3
From: Egypt | Dra Abu El-Naga
Curatorial Section: Egyptian
| Object Number | 29-86-205.3 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Egypt | Dra Abu El-Naga |
| Locus | UC160 |
| Section | Egyptian |
| Materials | Faience |
| Description | Blue glazed faience body sherd. Protrusion on the exterior for a handle (?). Interior is poorly glazed. |
| Height | 0.7 cm |
| Length | 4.3 cm |
| Width | 3.4 cm |
| Credit Line | The Eckley B. Coxe Jr. Expedition to Drah abu el Naga (Thebes), Egypt; Clarence Stanley Fisher, 1921-1923 |
| Other Number | 1776 - Other Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.