Bowl Fragment
E2473.11
From: Egypt | Deir El-Bahari
Curatorial Section: Egyptian
| Object Number | E2473.11 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Egypt | Deir El-Bahari |
| Section | Egyptian |
| Materials | Faience |
| Description | Fragment of a blue faience bowl, with dark blue line decoration. Rim sherd. Exterior is decorated with a partial lotus-leaf. Interior has a few dots, but no cohesive decoration. |
| Height | 0.9 cm |
| Length | 4.8 cm |
| Width | 4.3 cm |
| Credit Line | Distribution from the Egypt Exploration Fund; E. Naville, 1898 |
| Other Number | E 2473 - Original Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.