Bowl Fragment
E2473.9
From: Egypt | Deir El-Bahari
Curatorial Section: Egyptian
| Object Number | E2473.9 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Egypt | Deir El-Bahari |
| Section | Egyptian |
| Materials | Faience |
| Description | Fragment of a blue faience bowl, with dark blue line decoration. Body sherd. No decoration on the exterior. Interior has lotus-leaves. |
| Height | 1.4 cm |
| Length | 7 cm |
| Width | 7 cm |
| Credit Line | Distribution from the Egypt Exploration Fund; E. Naville, 1898 |
| Other Number | E 2473 - Original Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.