| Object Number | 97-85-309 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Washoe |
| Provenience | Northwest Nevada |
| Culture Area | Great Basin Culture Area |
| Section | American |
| Materials | Plant Fiber |
| Technique | Twined |
| Description | Basketry. Of splints. With head shield. |
| Height | 14 cm |
| Length | 55 cm |
| Width | 18.5 cm |
| Credit Line | Gift of the Academy of Natural Sciences of Philadelphia, 1997 |
| Other Number | L-85-309 - Old Museum Number | unknown - ANSP Number | 16545 incorrect - ANSP Number | 16??3 - ANSP Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.


