Figurine Fragment
E3893.1
From: Egypt | Dendereh
Curatorial Section: Egyptian
| Object Number | E3893.1 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Egypt | Dendereh |
| Period | Eighteenth Dynasty | New Kingdom |
| Date Made | 1539-1292 BCE |
| Section | Egyptian |
| Materials | Faience |
| Iconography | Hathor Head |
| Description | Faience Hathor head. Corners abraded. Frontal Hathor face appears on both sides. |
| Height | 3.6 cm |
| Length | 8.5 cm |
| Width | 6 cm |
| Credit Line | Distribution from the Egypt Exploration Fund, William Flinders Petrie, 1898 |
| Other Number | AES670 - Other Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.