Figurine
CG2015-4-1848
From: Egypt
Curatorial Section: Egyptian
| Object Number | CG2015-4-1848 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Egypt |
| Section | Egyptian |
| Materials | Faience (uncertain) |
| Description | Figure of a crocodile attacking a man. Flat base; reverse side decorated with incised figure of a man and winged scarab. Traces of blue glaze. |
| Height | 1.78 cm |
| Length | 6 cm |
| Width | 3.5 cm |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.