Pendant
97-563-1154
From: North America | United States of America | New Jersey | Gloucester County
Curatorial Section: American
| Object Number | 97-563-1154 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | North America | United States of America | New Jersey | Gloucester County |
| Culture Area | Northeast Culture Area |
| Section | American |
| Materials | Stone |
| Technique | Sherd |
| Description | Brownish-red. |
| Length | 2 cm |
| Width | 1.1 cm |
| Thickness | 0.4 cm |
| Credit Line | Gift of the Academy of Natural Sciences of Philadelphia, 1997 |
| Other Number | L-563-1154 - Old Museum Number | 5504 - ANSP Number | 1057 - Collector Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.


