Vessel Fragment
CG2015-4-1639
From: Egypt
Curatorial Section: Egyptian
| Object Number | CG2015-4-1639 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Egypt |
| Section | Egyptian |
| Materials | Faience |
| Description | Rim sherd from a faience vessel. Rough green glaze. No decoration. |
| Height | 2.2 cm |
| Length | 2.1 cm |
| Width | 0.6 cm |
| Other Number | 0902 (?) - Other Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.