Vessel Fragment
CG2015-4-1624
From: Egypt
Curatorial Section: Egyptian
| Object Number | CG2015-4-1624 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Egypt |
| Section | Egyptian |
| Materials | Faience |
| Description | Body sherd from a blue faience vessel. No decoration or glaze inside. Outside is decorated with a lotus flower. |
| Height | 0.9 cm |
| Length | 9 cm |
| Width | 5.7 cm |
| Other Number | E3038 E (?) - Other Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.