Vessel Fragment
CG2015-4-1623
From: Egypt
Curatorial Section: Egyptian
| Object Number | CG2015-4-1623 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Egypt |
| Section | Egyptian |
| Materials | Faience |
| Description | Two joining rim sherds from a faience vessel. Band runs around the circumference of the vessel below the rim. |
| Height | 1.1 cm |
| Length | 4.7 cm |
| Width | 5.7 cm |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.