Natron
CG2015-4-1619
From: Egypt
Curatorial Section: Egyptian
| Object Number | CG2015-4-1619 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Egypt |
| Section | Egyptian |
| Materials | Natron |
| Description | Consolidated cake of natron. Based upon its shape, this cake was originally inside a large vessel. Spiral impression on the rounded bottom, resulting from the inside of the pottery vessel. |
| Height | 5 cm |
| Length | 20 cm |
| Width | 17 cm |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.