Relief Fragment
CG2015-4-1617
From: Egypt
Curatorial Section: Egyptian
| Object Number | CG2015-4-1617 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Egypt |
| Section | Egyptian |
| Materials | Ceramic |
| Description | Ceramic relief fragment. Mold-made, with fingerprints impressed on the back. On the top of the front is a frontal face, with curled hair. Below is a grape-vine motif. Broken at the bottom. |
| Height | 0.5 cm |
| Length | 7.1 cm |
| Width | 2.9 cm |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.