Glass Fragment
CG2015-4-1614
From: Egypt
Curatorial Section: Egyptian
| Object Number | CG2015-4-1614 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Egypt |
| Section | Egyptian |
| Materials | Glass |
| Description | Fragment of glass bar, dark blue on one side, white stripe on the other. Ink inscription says "Abou-tis." |
| Height | 0.2 cm |
| Length | 4 cm |
| Width | 1 cm |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.