Rim Sherd
CG2015-4-1613
From: Egypt
Curatorial Section: Egyptian
| Object Number | CG2015-4-1613 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Egypt |
| Section | Egyptian |
| Materials | Ceramic |
| Description | Ceramic rim sherd. Traces of white slip on the exterior. |
| Height | 1 cm |
| Length | 5.6 cm |
| Width | 2.7 cm |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.