Wood Fragment
CG2015-4-1611
From: Egypt
Curatorial Section: Egyptian
| Object Number | CG2015-4-1611 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Egypt |
| Section | Egyptian |
| Materials | Wood |
| Description | Rectangular fragment of wood, broken at one end. One of the two faces is rough, and has a roundover on the end. The other face is flat on one end with a central oblong mortise. The opposite end is carved into three faces. |
| Height | 2.2 cm |
| Length | 20.7 cm |
| Width | 5.3 cm |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.