Spatula
CG2015-4-1604
From: Egypt
Curatorial Section: Egyptian
| Object Number | CG2015-4-1604 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Egypt |
| Section | Egyptian |
| Materials | Iron |
| Description | Iron spatula with two ends, one being larger than the other. Central handle portion is rectangular in cross section. Surface is oxidized. |
| Height | 0.1 cm |
| Length | 17.7 cm |
| Width | 0.6 cm |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.