Amulet
CG2015-4-1540
From: Egypt
Curatorial Section: Egyptian
| Object Number | CG2015-4-1540 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Egypt |
| Section | Egyptian |
| Materials | Faience |
| Iconography | Sphinx |
| Description | Small blue amulet of a seated sphinx. Suspension loop is broken away, |
| Height | 0.9 cm |
| Width | 0.9 cm |
| Thickness | 0.15 cm |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.