Mano
33-53-12
From: Honduras | Aguan Valley
Curatorial Section: American
| Object Number | 33-53-12 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Honduras | Aguan Valley |
| Culture Area | Central American |
| Locus | Aguan Valley | Popolateca |
| Section | American |
| Materials | Stone |
| Description | rough, long oval in section with one flattened surface. |
| Height | 22 cm |
| Length | 8.5 cm |
| Width | 6.4 cm |
| Credit Line | Gift of Gregory Mason, 1933 |
| Other Number | GM 4 - Collector Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.