Figurine Fragment
E2474B
From: Egypt | Deir El-Bahari
Curatorial Section: Egyptian
| Object Number | E2474B |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Egypt | Deir El-Bahari |
| Section | Egyptian |
| Materials | Faience |
| Iconography | Cow | Hathor |
| Description | Fragment of a faience figurine depicting Hathor as a cow. Only the two front legs and a portion of the base remain. Hooves painted darker color. |
| Height | 2.4 cm |
| Length | 4.3 cm |
| Width | 2.3 cm |
| Credit Line | Distribution from the Egypt Exploration Fund; E. Naville, 1898 |
| Other Number | E 2474 - Original Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.