Figurine Fragment
E2474A
From: Egypt | Deir El-Bahari
Curatorial Section: Egyptian
| Object Number | E2474A |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Egypt | Deir El-Bahari |
| Section | Egyptian |
| Materials | Faience |
| Iconography | Cow | Hathor |
| Description | Fragment of a faience statuette of Hathor as a cow. Top of crown, legs and feet missing. Stars drawn on body in darker glaze. |
| Height | 3.7 cm |
| Length | 5.2 cm |
| Width | 1.6 cm |
| Credit Line | Distribution from the Egypt Exploration Fund; E. Naville, 1898 |
| Other Number | E 2474 - Original Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.