Fragment
82-28-191
From: Egypt | Abydos
Curatorial Section: Egyptian
| Object Number | 82-28-191 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Egypt | Abydos |
| Site Name | Abydos |
| Section | Egyptian |
| Materials | Limestone |
| Description | Fragment of a limestone offering column. Four parallel lines at the top. Two further parallel lines spiral down the body of the column. |
| Height | 1.6 cm |
| Length | 16 cm |
| Width | 6.7 cm |
| Credit Line | Penn-Yale Expedition to Abydos, Egypt; David O'Connor and William Kelly Simpson, 1982 |
| Other Number | 213-1312 - Field No SF |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.